18BOGOSHORTS VimeoTwitterFacebookYouTubePinterest Instagram Pinterest Web BOGOSHORTS web web
Bogoshorts

29 de octubre de 2020


¿Qué te estás preguntando?
En el año de la INCERTIDUMBRE
les traemos una segunda CERTEZA
Esta es la Selección Oficial
del #18BOGOSHORTS
******
What are you asking yourself?
In the year of UNCERTAINTY
we bring you the second CERTAINTY:
This is the Official Selection
of the #18BOGOSHORTS



Llegamos a la mayoría de edad en medio de la mayor crisis mundial de la historia reciente de la humanidad y aunque aún tenemos muchos interrogantes sobre lo que será nuestro futuro, hoy podemos seguir adelante con este sueño que nos motiva cada día. Del 8 al 15 de diciembre se llevará a cabo el 18 Bogotá Short Film Festival / Festival de Cortos de Bogotá - BOGOSHORTS en formato híbrido, respondiendo al interés de los miles cortometrajistas de todos los rincones del mundo, que a pesar de la pandemia, creen en nosotros como una ventana para la exhibición de sus trabajos y su proyección como profesionales. #TendremosFESTIVAL y en nuestra tradicional Noche de la Revelación se dieron a conocer las películas que harán parte de la Competencia Nacional e Internacional en las categorías de ficción, documental, animación, experimental y videoclip; así como los seleccionados en F3 - Fanático Freak Fantástico, VR - Realidad Virtual y Conexión (Latinoamérica, España y Brasil).

******
We are getting to our legal age in the midst of the greatest global crisis in the recent history of humanity and although we still have many questions about what our future will be, today we can move forward with this dream that motivates us every day. From December 8 to 15, the 18° Bogotá Short Film Festival / Festival de Cortos de Bogotá - BOGOSHORTS will take place in a hybrid format, responding to the interest of the thousands of short filmmakers from all over the world, who, despite the pandemic, believe in us as a window for the exhibition of their work and its projection as professionals. #TendremosFESTIVAL (#WeWillHaveAFestival) and in our traditional Night of Revelation, we’re announcing the films that will be part of the National and International Competitions, in the fiction, documentary, animation, experimental and music video categories; as well as those selected for the F3 – Fan Freak Fantastic, VR - Virtual Reality and Connection (Latin America, Spain and Brazil) competitions.

BFM - BOGOSHORTS Film Market

Este año el Festival mantedrá su programación cercana a los 400 cortometrajes en sus diferentes secciones, que dejarán de presentarse en los 20 escenarios físicos que cada año nos acompañan, para abrir nuevas posibilidades a través de las 5 plataformas digitales con las que trabajaremos y nuestra #SedeBOGOSHORTS, CityU, la ciudadela universitaria más grande de Colombia que junto a la Cinemateca de Bogotá, serán los dos espacios para encontrarnos de forma física con todas las normas de bioseguridad.

La convocatoria estuvo abierta del 09 de abril al 06 de agosto de este año. Los cortometrajes seleccionados participarán por la Santa Lucía, la estatuilla oficial de nuestro festival que premia 24 categorías y que acompaña sus carreras a partir de ese momento. Además, algunos de ellos tienen la posibilidad de ser considerados
para los Premios Óscar de la Academia de Hollywood y para los Premios Goya de la Academia del Cine Español.

La evaluación de dichos trabajos estuvo a cargo del comité de selección compuesto por Ana Caro, Ana Piñeres, Andrés J. Suárez, Carlos Hernández, César Heredia, Daniel Mejía, Esteban Giraldo, Felipe Suárez, Gustavo Vasco, Jacques Toulemonde, Jorge Forero, José Luis Urriago, Juan Concha, Juan Manuel Escobar, Juan Pablo Caballero, Laura Mora, Maritza Blanco, Paola Andrea Pérez Nieto, Rodrigo Duarte, Rodrigo Torrijos, Salomón Simhon, Sandra Ríos, Santiago Chaves, Sebastián Torres, Sergio I. Rodríguez, Sergio Mejía; con Iván Valenzuela como asistente de programación; Jaime E. Manrique en la Dirección General y Felipe Montoya como jefe de programación y coordinador general de todo el comité.

Sin más preámbulo, estos son los cortometrajes anunciados en nuestra Noche de la Revelación que nos llevarán a divagar en nuestros pensamientos. Descargue cartilla completa AQUÍ.

******
This year the Festival will maintain its programming close to 400 short films in its different sections, which will no longer be presented on the 20 venues that support us every year, but we will open new possibilities to access the films through 5 digital platforms and our #BOGOSHORTSHeadquarters, CityU, the largest student housing complex in Colombia, that together with the Bogotá Cinematheque, will be the two venues to meet in physical form with all the biosafety regulations.

The 2020 call for entries was open from April 9 to August 6. The selected short films will have the chance to win the Saint Lucía, the official statuette of our festival, awarded in 24 categories to accompany the filmmakers in their careers from now on. In addition, some of the winners will be qualified to be considered for the Oscars® delivered by AMPAS, and the Goya Awards delivered by the Spanish Film Academy.

The evaluation of the submitted films was in charge of a selection committee composed by Ana Caro, Ana Piñeres, Andrés J. Suárez, Carlos Hernández, César Heredia, Daniel Mejía, Esteban Giraldo, Felipe Suárez, Gustavo Vasco, Jacques Toulemonde, Jorge Forero, José Luis Urriago, Juan Concha, Juan Manuel Escobar, Juan Pablo Caballero, Laura Mora, Maritza Blanco, Paola Andrea Pérez Nieto, Rodrigo Duarte, Rodrigo Torrijos, Salomón Simhon, Sandra Ríos, Santiago Chaves, Sebastián Torres, Sergio I. Rodríguez, Sergio Mejía; with Iván Valenzuela as programming assistant, Jaime E. Manrique in the General Direction and Felipe Montoya as Head of Programming and general coordinator of the entire committee.

Without further ado, these are the short films, announced at the Night of Revelation, that will lead us in wondering about the current state of the world. Download the complete digital brochure HERE.

SELECCIÓN OFICIAL - COMPETENCIA NACIONAL

OFFICIAL SELECTION - NATIONAL COMPETITION

COMPETENCIA NACIONAL FICCIÓN
NATIONAL COMPETITION FICTION

  • Anarkia - Samuel Casallas - Colombia
  • Animales de guerra - Eduardo Bustos Moreno - Colombia
  • Año sabático - David David - Colombia
  • Bailando - Ivan David Gaona - Colombia
  • Cactus Blossom - Samir Oliveros - Estados Unidos
  • Entre tú y Milagros - Mariana Saffon - Colombia, Estados Unidos
  • La Esperanza - Edna Sierra Duque, Wilson Javier Arango Giraldo - Colombia
  • Las fauces - Mauricio Maldonado - Colombia
  • Rocco - Joaquín Olaya Mesa - Italia, Colombia
  • S.O.S. - Ángela Tobón Ospina - Colombia
  • Sõlm / The Knot - Andres Losada - Estonia, Colombia, Portugal

COMPETENCIA NACIONAL DOCUMENTAL
NATIONAL COMPETITION DOCUMENTARY

  • 84 - Daniel Santiago Cortés - Colombia
  • Dora Sena - Jorge Caballero - Colombia, España
  • Líneas invisibles - Wilson Javier Arango Giraldo - Colombia
  • Paraíso - Santiago Henao Vélez, Manuel Villa Machado - Colombia
  • Son of Sodom - Theo Montoya - Colombia, Argentina
  • Victoria - Juan Pablo Daza Pulido - Colombia, Reino Unido

COMPETENCIA NACIONAL ANIMACIÓN
NATIONAL COMPETITION ANIMATION

  • Danny's Bicycle - Nelson Ogliastri - Países Bajos, Alemania, Colombia
  • Displaced - Laura Benavides - Estonia, Colombia
  • El intronauta - Jose Arboleda - Colombia
  • Habitografía(Dos) - Mónica Bravo, Miguel Bohórquez - Colombia
  • Lea Salvaje - María Teresa Salcedo - Colombia
  • Lentes - Carlos Smith - Colombia
  • Niebla - Leonardo Romero - Colombia
  • Paloma - Juan Pablo Cerro Turizo - Colombia
  • Rosácea - Laura Retamal Mejía - Colombia
  • Todo es culpa de la sal - María Cristina Pérez González - Colombia
  • We_Sounds - David Carrizales - España, Colombia

COMPETENCIA NACIONAL EXPERIMENTAL
NATIONAL COMPETITION EXPERIMENTAL

 

  • Cosmos and Paleontology - Ana María Gómez López - Países Bajos, Colombia, Rusia
  • Jíibie - Laura Huertas Millán - Colombia, Francia
  • La noche desbarata mis sombras - Luis Esguerra Cifuentes - Colombia
  • Montaña de fuego - Volcán Puracé - Julián Cárdenas Barragán - Colombia
  • Pacifico oscuro - Camila Beltran - Francia, Colombia
  • Plata o plomo - Nadia Granados - Colombia
  • Rubicón - Manuel Muñoz - Honduras, Argentina, Colombia
  • The Namelessness Dance - María Contreras - Portugal, Colombia
  • Umbral - Juan Francisco Rodríguez - Colombia

COMPETENCIA NACIONAL VIDEOCLIP
NATIONAL COMPETITION MUSIC VIDEO

  • Bolero (Carlos Mendez) - Richard Ardila - Colombia
  • Can We Kiss Forever (KINA) - Rafael Pérez - Colombia
  • Dreadfully Pious (Gost) - Diego González Cruz - Colombia
  • Ew (Joey Trap Feat YBN Nahmir) - Santiago Ponce de León - Colombia
  • Gaitas del León (INDUS) - Samuel Moreno Alvarez, David Aguilera Cogollo - Colombia
  • Iceman (Salidos de la cripta) - Andrés Felipe Morales - Colombia
  • Margaret History (Planadas Clicka) - Nicolás Cabrera Acosta - Colombia
  • Niebla, Fuego y Silencio (Mr. Bleat) - Jairo Martínez - Colombia
  • OHMS (DEFTONES) - Rafael Pérez - Colombia
  • Quién los mató (Hendrix) - Jhonny Hendrix Hinestroza - Colombia

SELECCIÓN OFICIAL - COMPETENCIA INTERNACIONAL
OFFICIAL SELECTION - INTERNATIONAL COMPETITION

COMPETENCIA INTERNACIONAL FICCIÓN
INTERNATIONAL COMPETITION FICTION

  • Bonde - Asaph Luccas - Brasil
  • Cães que ladam aos pássaros / Dogs Barking at Birds - Leonor Teles - Portugal
  • David - Zachary Woods - Estados Unidos
  • El silencio del río - Francesca Canepa - Perú
  • Gas Station - Olga Torrico - Italia
  • I'm Too Busy - Carmen Aumedes Mier - China, España
  • Jamie - Esmée Creed-Miles - Reino Unido
  • L’ultima parola / The Last Word - Nikita Grushin - Rusia, Italia
  • Matriochkas - Bérangère Mc Neese - Bélgica, Francia
  • Mizaru - Sudarshan Suresh - Estados Unidos, India
  • Muralla china - Santiago Barzi - Argentina
  • Njuokcamat / The Tongues - Marja Bål Nango - Noruega
  • Not the Saddest Story in the World - Bar Alon - Israel
  • Red Ants Bite - Elene Naveriani - Georgia, Suiza
  • Retour à Toyama / Return to Toyama - Atsushi Hirai - Francia
  • Sticker - Georgi M. Unkovski - Macedonia
  • The Present - Farah Nabulsi - Palestina, Catar
  • Un coche cualquiera - David P. Sañudo - España
  • อนินทรีย์แดง / Red Aninsri. Or, Tiptoeing on the Still Trembling Berlin Wall - Ratchapoom Boonbunchachoke - Tailandia

COMPETENCIA INTERNACIONAL DOCUMENTAL
INTERNATIONAL COMPETITION DOCUMENTARY

  • 3 Logical Exits - Mahdi Fleifel - Dinamarca, Reino Unido, Líbano
  • Apiyemiyekî? - Ana Vaz - Francia, Portugal, Brasil
  • Asho / آشو - Jafar Najafi - Irán
  • Clebs / Mutts - Halima Ouardiri - Canadá, Marruecos
  • De memoria y escombros / Of Memory and Debris - Rodrigo Michelangeli - Venezuela, Canadá
  • Gruba Kaska / Fat Kathy - Julia Pelka - Polonia
  • Haeberli - Moritz Mueller-Preisser - Alemania
  • La espera - Jakob Krese, Danilo Do Carmo - Alemania, Brasil, Países Bajos
  • Los niños lobo - Otavio Almeida - Cuba
  • Maalbeek - Ismaël Joffroy Chandoutis - Francia
  • Mat et les Gravitantes / Mat and her Mates - Pauline Penichout - Francia

COMPETENCIA INTERNACIONAL ANIMACIÓN
INTERNATIONAL COMPETITION ANIMATION

  • À la mer poussière / To the Dusty Sea - Héloïse Ferlay - Francia
  • Cockpera - Kata Gugić - Croacia
  • Coming Home - Benjamin Swiczinsky - Austria
  • Der Schornsteinsegler / The Chimney Swift - Frédéric Schuld - Alemania
  • Deszcz / Rain - Piotr Milczarek - Polonia
  • Genius Loci - Adrien Merigeau - Francia
  • Helfer - Anna Szöllősi - Hungría
  • Human Nature - Sverre Fredriksen - Países Bajos
  • Inès - Elodie Dermange - Francia
  • Morning - Vojtech Domlátil - República Checa
  • Mor visste ingenting / Mother Didn't Know - Anita Killi - Noruega
  • Något att minnas / Something to Remember - Niki Lindroth von Bahr - Suecia
  • O Black Hole! - Renee Zhan - Reino Unido
  • Pearl Diver - Margrethe Danielsen - Noruega
  • Plantarium - Tomek Ducki - Polonia
  • Song Sparrow - Farzaneh Omidvarnia - Dinamarca, Irán
  • Souvenir Souvenir - Bastien Dubois - Francia
  • The Fabric Of You - Josephine Lohoar Self - Reino Unido
  • Tiger and Ox / Tiger y Ox - Seunghee Kim - Corea del Sur
  • Wade - Upamanyu Bhattacharyya, Kalp Sanghvi - India
  • We Have One Heart - Katarzyna Warzecha - Polonia

COMPETENCIA INTERNACIONAL EXPERIMENTAL
INTERNATIONAL COMPETITION EXPERIMENTAL

  • Aquí y allá - Melisa Liebenthal - Francia, Argentina
  • Bittersweet - Sohrab Hura - India
  • Don't, Kiss .mov - Carl Olsson, Fabio Liberti - Suecia
  • Letters from Silivri - Adrian Figueroa - Turquía, Alemania
  • Mon Cœur S'invente des Souvenirs / My Heart Invents Memories - Luc Battiston - Francia
  • Passage - Ann Oren - Alemania
  • Temporal - Maíra Campos, Michel Ramos - Brasil
  • The End of Suffering (A Proposal) - Jacqueline Lentzou - Grecia

COMPETENCIA INTERNACIONAL VIDEOCLIP

INTERNATIONAL COMPETITION MUSIC VIDEO

  • A Bloody Morning (Owen Pallett) - Vincent René-Lortie, Brittney Canda - Canadá
  • Ámame como soy yo (Orishas, Beatriz Luengo, Ara Malikian) - Asiel Babastro - Cuba
  • BOYCYCLE (Salvatore Ganacci ft. Sébastien Tellier) - Vedran Rupic - Italia
  • I Could Use A Miracle (DENT MAY) - Nathan Castiel - Estados Unidos
  • Stranger Than Fiction (Moses Boyd) - in/out - Reino Unido
  • Today's Mood (CHEEZE) - Oh Jiwon - Corea del Sur
  • TSOY IS DEAD! (ModeM) - Alexander Solovyov - Rusia
  • Un documental sobre mí (Bestia Bebé) - Facundo Barrionuevo - Argentina
  • Wherever You Are (Synecdoche Montauk) - Oleg Trofim - Rusia
  • Wyobraź Sobie REMIX (Włodi/1988) - Kuba Bujas, Krzysztof Kosz - Polonia

COMPETENCIA VR (REALIDAD VIRTUAL)
VR COMPETITION

  • 1st Step - Faber Courtial - Alemania
  • Black Bag - Shao Qing - China
  • Cruzar - Juan Pablo Urgilés - Ecuador, Venezuela
  • Gimme One - Montague FitzGerald - Reino Unido
  • Hominidae - Brian Andrews - Estados Unidos
  • Passenger - Isobel Knowles, Van Sowerwine - Australia
  • Penggantian / Replacements - Jonathan Hagard - Japón, Indonesia, Alemania
  • Y así te espero como casa sola y volverás a verme y habitarme - Colectivo Reclab - Colombia

COMPETENCIA F3 - FANÁTICO FREAK FANTÁSTICO F3 - FAN FREAK FANTASTIC COMPETITION

  • Dog Days - Zuzanna Grajcewicz - Polonia
  • El lenguaje - Daniel Ibáñez - Colombia
  • En la plaza oscura - Nicolás Schujman - Argentina
  • Flick - Ariel Zengotita - Estados Unidos
  • High Dating - Jules Zingg - Francia
  • Homeless Home - Alberto Vazquez - Francia, España
  • Little Miss Fate - Joder von Rotz - Suiza
  • Menarca - Lillah Halla - Brasil
  • Milk Teeth - Felipe Vargas - Estados Unidos
  • Nouvelle Saveur / Haute Cuisine - Merryl Roche - Francia
  • Nunca te dejé sola - Mireia Noguera - España
  • Origin of Man - Pjotr Sapegin - Noruega, Suecia
  • Peephole - Juan Sebastian Sarmiento Bazzani - Colombia
  • Perfect as Cats - Kevin Vu - Estados Unidos
  • Polter - Iñigo Ruiz Aquerreta - España
  • Satans Barn / Children of Satan - Thea Hvistendahl - Noruega
  • The Appointment - Alexandre Singh - Reino Unido, Estados Unidos
  • Virago - Kerli Kirch Schneider - Estonia
  • Wood Child and Hidden Forest Mother - Stephen Irwin - Reino Unido
  • Yandere - William Laboury - Francia
  • نهاية الطريق / End of the Road - Ahmad Adnan Al-Sharif - Catar

COMPETENCIA CONEXIÓN
CONNECTION COMPETITION

 

CONEXIÓN LATINOAMÉRICA
CONNECTION LATIN AMERICA

  • Darikiken - Hugo Pepper Guevara - Perú, Francia, Argentina
  • Errantes - Carla Finco - Argentina
  • Especulaciones sobre J.R. - Fernando Vergara Riquelme, Constanza Lang - Chile
  • Güelito - Emilio Guerra - México
  • Las muertes de Arístides - Lázaro Lemus - Cuba
  • Liremu Barana / Soul of the Sea - Elvis Rigoberto Caj Cojoc - Guatemala, Noruega

CONEXIÓN ESPAÑA
CONNECTION SPAIN

  • Black Bass - Rakesh Narwani - España
  • Ferrotipos - Nüll García - España
  • Litoral - Juanjo Rueda - España
  • Marleni, no Marlen - Carmen Aumedes - España
  • Victoria - Daniel Toledo - España
  • Ya no duermo - Marina Palacio - España

CONEXIÓN BRASIL
CONNECTION BRAZIL

  • Água e Sal / Water and Salt - Luisa Mello - Brasil, Bélgica
  • Dominique - Tatiana Issa, Guto Barra - Brasil
  • Inabitável / Unliveable - Matheus Farias, Enock Carvalho - Brasil
  • Isabela - Diego Lopes, Claudio Bitencourt - Brasil
  • O Barco e O Rio / The Boat and the The River - Bernardo Ale Abinader - Brasil
  • Quem matou Chiquito Chaves? / Who Killed Chiquito Chaves? - Giovanna Giovanini, Rodrigo Boecker - Brasil

SELECCIÓN PANORAMA
PANORAMA SELECTION

 

PANORAMA COLOMBIA FICCIÓN
COLOMBIAN FICTION PANORAMA

  • Antes de llover - Nina Paola Marín - Colombia
  • El traje - Diana Marcela Moreno Hernández - Colombia
  • Hero Honda - Andres Piñeros - Colombia, Alemania
  • La Almeja - Efrain Vizcaíno Sierra - Colombia
  • La cama - Daniela Abad Lombana - Colombia
  • Las Pirañas - Anderson Ascanio Arenas - Colombia
  • Lupita y las sirenas - Tomás Pinzón Lucena - Colombia, Francia
  • Mundo malo - Andrés Acevedo Zuleta - Colombia
  • Silento - Esteban García Vernaza - Colombia, Estados Unidos
  • Sol del llano - Manuela Irene Espitia - México, Colombia
  • Te amx - Daniel Cuervo Bernal - Colombia
  • World Made Meta - Giorgio Caputo - Colombia, Estados Unidos

PANORAMA COLOMBIA DOCUMENTAL
COLOMBIAN DOCUMENTARY PANORAMA

  • Arde la tierra - Juan Camilo Olmos Feris - Colombia
  • Cartagena - Adriana Rojas Espitia - Colombia
  • Pour de Vrai / Es en serio - María Claudia Blanco - Francia, Colombia
  • Talking Portraits - Jerónimo Sarmiento - Bélgica, Colombia
  • Volver con la pandilla - Danny Miranda Quijano - Colombia

PANORAMA INTERNACIONAL ANIMACIÓN
INTERNATIONAL ANIMATION PANORAMA

  • ¿Dónde estabas tú? - María Trénor - España
  • 198451 - Valentin Falconi Valderrama - Perú
  • How My Grandmother Became a Chair - Nicolas Fattouh - Alemania, Líbano
  • Mad in Xpain - Coke Riobóo - España
  • Pustolovine Glorije Scott-Umorstvo u katedrali / The Adventures of Gloria Scott - Murder in the Cathedral - Matija Pisacic, Tvrtko Raspolic - Croacia, Serbia
  • Volver - Jonathan Delgado Herrera - Argentina, Colombia

SELECCIONADOS ESTUCINE - Encuentro Nacional de Estudiantes de Cine
Selection ESTUCINE – National Encounter of Film Students



Nuestras ideas, sueños, y proyectos no pueden mantenerse encerrados; se escapan como rayos de luz por las ventanas de nuestros nidos. Cuando la luz se proyecta y las personas viven el cine que se irradia, completamos el ciclo de realización de una película. En su tercera edición, ESTUCINE reflexiona sobre la vida de las películas en sus etapas de promoción, distribución y exhibición.

En un año donde la humanidad cambió para siempre, tenemos la certeza que es el sentir de los estudiantes y el espíritu joven los que harán que los vuelos que emprendamos en un futuro, llenen de luz a una industria y una academia que andan replanteándose la forma de ser y de hacer cine en un mundo pospandemia.

Hoy presentamos el listado oficial de los seleccionados para esta tercera edición del Encuentro Nacional de Estudiantes de Cine -ESTUCINE, organizado por el Círculo Nacional de Estudiantes de cine en asocio principal con el Festival de Cortos de Bogotá - BOGOSHORTS dentro del marco de BFM - BOGOSHORTS Film Market con apoyo de Cinemateca de Bogotá, Alcaldía de Bogotá, Congo Films School, Estudio Rocco, Rara Colectivo, Salmón producciones, Clementina Films, Boonet, Gente que hace cine, Taller de especias, Ferviente Films, Odonata Comunicaciones y Docco.

Durante este evento todos los estudiantes, docentes y directores de cortos participantes seleccionados podrán acceder a la acreditación en la categoría industria y podrán ser parte de todas las actividades de la programación del Encuentro Nacional de Estudiantes de Cine - ESTUCINE completando su experiencia con el resto del festival. Los invitamos a conocer el listado oficial de asistentes y actividades de este 3° Encuentro Nacional de Estudiantes de Cine AQUÍ.

******
Our ideas, dreams, and projects cannot be kept locked up; they escape like rays of light through the windows of our nests. When light is projected and people experience the cinema that is radiated, we complete the cycle of making a film. In its third edition, ESTUCINE reflects on the life of films in their promotion, distribution and exhibition stages.

In a year where humanity has changed forever, we are certain that it is the emotion of students and their young spirit, what will make the flights that we undertake in the future, light up an industry and academy that are rethinking the way of being and making cinema in a post-pandemic world.

We are presenting today the official list of those selected for the third edition of the National Encounter of Film Students - ESTUCINE, organized by the National Circle of Film Students in main association with the Bogotá Short Film Festival – BOGOSHORTS, within the framework of the BFM - BOGOSHORTS Film Market. The event has the support of the Bogotá Cinematheque, Bogotá City Hall, Congo Films School, Estudio Rocco, Rara Colectivo, Salmón Producciones, Clementina Films, Boonet, Gente que hace cine, Taller de especias, Ferviente Films, Odonata Comunicaciones and Docco.

During this event, all the students, teachers and directors of selected short films will have Industry accreditation and will be able to participate in all the activities of the National Encounter of Film Students - ESTUCINE, completing their experience with the film festival. We invite you to discover the official list of attendees and activities of the 3rd National Encounter of Film Students HERE.

Video Resumen 17BOGOSHORTS

 

 

BOLETINES ANTERIORES
- OCT 17:
INSPIRADOS POR LA INCERTIDUMBRE Y DISPUESTOS A CUESTIONARNOS, ESTE ES EL POSTER OFICIAL DEL 18 BOGOSHORTS

Email Email Email Email Email Facebook Pinterest Pinterest YouTube Vimeo Twitter Web BOGOSHORTS web web